Back

Το θυμόμαστε...

Για πολλούς λόγους μπορούμε να θυμόμαστε αυτό το EURO, όμως ο βασικός είναι ότι δεν έγινε το 2020 αλλά το 2021 λόγω της πανδημίας του κορωνοϊου. Για πρώτη φορά στην ιστορία, το EURO πραγματοποιήθηκε πιο μετά από την προγραμματισμένη ημερομηνία. Επίσης, για πρώτη φορά σε EURO υπάρχει το σύστημα του VAR ενώ για τα 60 χρόνια που υπάρχει ο θεσμός, η διοργάνωση φιλοξενήθηκε σε 11 χώρες της Ευρώπης με τελικό προορισμό το Γουέμπλεϊ της Αγγλίας.

Ποιος το κατέκτησε

Όπως και το 2016, η διοργανώτρια ηττήθηκε μέσα στο... σπίτι της. Η Αγγλία πέρασε στον μεγάλο τελικό και άπαντες περίμεναν ότι θα έρθει ο πρώτος τίτλος σε EURO στο Νησί, όμως η Ιταλία είχε διαφορετικά σχέδια. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σο, ο Μπονούτσι έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 67' και η ισοπαλία έμεινε τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στα πέναλτι. Εκεί, έπειτα από 10 εκτελέσεις, η Ιταλία νίκησε με 3-2 και κατέκτησε το δεύτερο EURO της ιστορίας της.

Ποιοι παίκτες έλαμψαν

Ο Τζίτζι Ντοναρούμα αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης και δικαίως καθώς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στα περισσότερα παιχνίδια της Ιταλίας και ειδικά στον τελικό, χάρισε τον τίτλο στη χώρα του. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ (5 γκολ) μαζί με τον Σικ της Τσεχίας.