Back

Το θυμόμαστε...

Η... λύτρωση του Κριστιάνο Ρονάλντο. Τα δάκρυα που έχυσε στο EURO 2004 κόντρα στην Ελλάδα επειδή δεν κατέκτησε τον τίτλο, έγιναν συγκίνηση που βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης με τη χώρα του. Ο τραυματισμός στο γόνατο κατά τη διάρκεια του αγώνα τον έβγαλε νοκ-άουτ και τον μετέτρεψε σε... βοηθό του Σάντος όπου μαζί έδιναν οδηγίες στους παίκτες. Η στιγμή που σηκώνει το τρόπαιο, είναι η εικόνα που θα μείνει για πάντα στα βιβλία του θεσμού.

Ποιος το κατέκτησε

Η Γαλλία ήταν το μεγάλο φαβορί, παίζοντας μέσα στην έδρα της και όντας με ένα πολύ σημαντικό υλικό, ικανό να επιστρέψει το τρόπαιο στο Παρίσι. Οι οπαδοί είχαν φτιάξει εξαιρετική εξέδρα, όλοι ήταν στους δρόμους όμως κάπου εκεί μίλησε η Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο και του Φερνάντο Σάντος. Το ματς έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 90 λεπτά και οδηγήθηκε στην παράταση όπου σε... νεκρό χρόνο, ο Έντερ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0. Αυτό ήταν και το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της Πορτογαλίας.

Ποιοι παίκτες έλαμψαν

Όπως αναφέραμε και πιο πάνω, ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν το πρόσωπο του συγκεκριμένου EURO, καθώς οδήγησε την Πορτογαλία στον πρώτο της τίτλο, με τον Έντερ να ακολουθεί χάρη στο «χρυσό» γκολ στον μεγάλο τελικό. Από τη λίστα δεν μπορεί να λείπει ο Ρενάτο Σάντσες, ο οποίος έγινε ο νεότερος πρωταθλητής Ευρώπης σε ηλικία 18 ετών και 317 ημερών. Από τη Γαλλία, παρότι δεν κατέκτησε τον τίτλο, ο Αντουάν Γκριεζμάν έκανε ένα αξιοζήλευτο τουρνουά με έξι γκολ (πρώτος σκόρερ) και με τον τίτλο του MVP. Τέλος, το εντυπωσιακό γκολ του Σακίρι με γυριστό σουτ κόντρα στην Πορτογαλία, είναι ένα από τα highlight στην ιστορία του EURO.