Χρυσό: -

Ασημένιο: -

Χάλκινο: -

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Η Αίγυπτος άφησε πίσω της την κακή παρουσία στο AfroBasket 2021 (11η θέση), άλλαξε ριζικά και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το Mundobasket 2023.

Βασικός άξονας για την επιτυχία, η πρόσληψη του Καναδού Ρόι Ράνα στη θέση του προπονητή, καθώς με αυτόν στον πάγκο έκαναν μία απίστευτη αντεπίθεση από τα «παράθυρα» του Φεβρουαρίου, μέχρι το φινάλε και την πρόκριση.

Ματς «κλειδί» ήταν αυτό απέναντι στην κάτοχο του AfroBasket, Τυνησία, με την εκτός έδρας νίκη (71-67) να «κλειδώνει» το ταξίδι σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία.

Αυτή θα είναι η 7η συμμετοχή των Αιγύπτιων σε Mundobasket, με την πιο πρόσφατη να έχει καταγραφεί το 2014, όπου τερμάτισαν στην 24η και τελευταία θέση.

ΕΧΑΜΠ ΑΜΙΝ

Ο 28χρονος γκαρντ της Αλ Αχλί, Εχάμπ Αμίν θα αναλάβει να καθοδηγήσει την Αίγυπτο σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Προέρχεται από μία γεμάτη σεζόν, όπου κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Αίγυπτο όντας ο MVP, ενώ με τη φανέλα της Αλ Αχλί, όπου αγωνίζεται από το 2019, κέρδισε το Basketball African League και το Κύπελλο. Όταν υπέγραψε το πρώτο συμβόλαιό του, ήταν ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης στην ιστορία της Αιγύπτου!

ΑΣΕΜ ΜΑΡΕΪ

O 31χρονος σέντερ Ασέμ Μαρέι θα αποτελέσει τον παράγοντα...Χ για την Αίγυπτο. Με τις εμφανίσεις του να καθορίζουν κατά πολύ τον πήχη που μπορεί να φτάσει σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Στα προκριματικά ήταν παίκτης – κλειδί, αλλά θα πρέπει να το επαναλάβει και στα... δύσκολα. Παίζει στην κορεάτικη Τσανγκγουον Σείκερς, ενώ όταν ήταν 19 ετών, στο αντίστοιχο Παγκόσμιο Κύπελλο είχε σαρώσει στις στατιστικές κατηγορίες (3ος σε πόντους και κλεψίματα, 2ος σε ριμπάουντ πίσω από τον Γιόνας Βαλαντσιούνας).

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ - ΡΟΪ ΡΑΝΑ

Ο Ρόι Ράνα άλλαξε την Αίγυπτο. Ο 54χρονος Καναδός προπονητής (γεννημένος ωστόσο στο Γούλβερχαμπτον της Αγγλίας) πήρε τη θέση του παραιτηθέντα, Αχμέντ Μαρέι και μέσα σε λίγους μήνες διαφοροποίησε την ταυτότητά της αφρικανικής ομάδας.

Ο Χάνα έχει μεγάλη εμπειρία σε ομάδες U17, U18 και U19, ενώ είναι και ο προπονητής της Κιότο Χαναρίζ, στο πρωτάθλημα Ιαπωνίας.

ΦΙΛΙΚΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ

Αίγυπτος – Κίνα 69-80

Αίγυπτος – Γεωργία 81-76

Αίγυπτος - Μεξικό 71-77

Αίγυπτος – Λίβανος 64-70

ΣΤΟΧΟΣ

Ρεαλιστικά, η Αίγυπτος θα αναζητήσει μία νίκη. Προκειμένου να αποφύγει την τελευταία θέση στον προκριματικό όμιλο, συνάμα να μην τερματίσει τελευταία και... καταϊδρωμένη, όπως στην πιο πρόσφατη συμμετοχή της σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οτιδήποτε άλλο (δύο νίκες, πρόκριση) μοιάζει με απίθανο σενάριο.